Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Dátumjelölési sorrend
A mai naptól egységessé válik az élelmiszereken feltüntetett minőség megőrzési és fogyaszthatósági idő jelölése. Sokszor beleeshettünk abba a csapdába, hogy nem tudtuk megmondani, vajon melyik karakter az év, a nap, vagy a hónap. Mostantól ez szabályszerűvé válik.


Az Európai Unió szabályrendszeréhez csatlakozunk az élelmiszerek dátumjelöléseivel is. Januártól ugyanis az élelmiszergyártóknak kötelező a meghatározott sorrendben feltüntetni a minőség megőrzési időpontot.

A változtatásnak az a célja, hogy az unió huszonhat tagállamában már használt jelölés hazánkban is meghonosodjon, megkönnyítve ezzel a magyar, illetve a külföldi vásárlók dolgát. Ezentúl a dátum a nap/hónap/év sorrendben fog megjelenni balról jobbra olvasva.

Eddig nagyon nehéz dolga volt a vásárlóknak, hiszen kétféle dátummal is találkozhattak. Az egyik a magyar helyesírás szabályainak felelt meg, vagyis év/hónap/nap sorrendet használt, a másik pedig a most bevezetendő formátum volt. Ezt például egy hosszabb lejáratú termék, például egy konzerv esetében könnyű volt összetéveszteni, ugyanis nem lehetett tudni, hogy a 10.09.11 az 2010. szeptember 11.-ét, vagy 2011. szeptember 10-ét jelenti-e. Ezt hivatott kiküszöbölni a most életbe lépő rendelkezés.

Az átállást már el kellett végezni, ugyanis a gyártók számára egy éves türelmi időszakot biztosítottak. Ezután sincs megszabva, hogy a gyártó milyen módon teszi meg a kiírást; a hónapot lehet számmal, betűvel, vagy rövidítéssel is írni, az évet pedig rövidítve két karakterrel, vagy teljes egészében, négy karakterrel írni.

Néhány terméknél azonban felmerült az a probléma, hogy a dátum ugyan szerepel a dobozon, sőt, a sorrend is helyes, ám nem lehet kideríteni, hogy az most a lejárati ideje, vagy a gyártásé. Mert rövid lejáratú terméknél abszolút nem biztos, hogy a lejárat idejére vonatkozik a dátum. A másik probléma is ezzel kapcsolatos: honnan fogja tudni egy magyarul nem beszélő turista, hogy a dátum mire vonatkozik? Nagy valószínűséggel sehonnan. Ő továbbra is tippel majd és meggondolja, hogy mit is eszik meg és mit nem.