Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Pumpáld a szén-dioxidot!
Napjainkban egyre többet hallunk újabb eszközök, innovációs technológiák és alternatív energiaforrások bevezetéséről. Most szeretnénk bemutatni egyet, amely kevésbé ismert még az átlagemberek körében. A CCS technológiáról, vagyis a szén-dioxid leválasztás és tárolás megoldásáról van szó. A lényege az, hogy a keletkező szén-dioxidot leválasztják a kibocsátott gázok közül, majd olyan földszerkezetekbe préselik, ahol nagyon hosszú ideig tárolható.

Ezzel a technikával csökkenthető az üvegházhatást okozó gáz levegőbe jutó mennyisége, és lassítható a globális felmelegedés. A technológia valójában nem új keletű, hiszen már 1996-ban megtörtént az első besajtolás.

A technológia inkább a nagyobb méretű erőműveknél, valamint ipari üzemeknél alkalmazható, tehát csak kiegészítő megoldásnak tekintjük. Hazánkban is jól alkalmazható lesz, bár a mostani erőművek még nem rendelkeznek ilyen jellegű szűrővel, de a jövőben épülőkön megtalálható lesz. A leválasztás sem lesz drága, hiszen már léteznek olyan technikák, melyekkel tiszta szén-dioxid keletkezik füstgázként, így leválasztása olcsó. Természetesen függ az erőmű hatásfokától, valamint a leválasztási módszertől is. A leválasztás hatásfoka kilencven százalékos, és tíz-harminc százalék többletenergiát igényel. A beruházás nagyjából három, négy év alatt térül meg.

És most jöhet a kérdés, hogy hová tegyük? Nagyon egyszerű a válasz. Talán erre az egyik legjobb példa hazánk. Nálunk ugyanis geológiailag nagyon előnyös a földszerkezet, így sok hely van tárolni a szén-dioxidot. A lényege az lenne, hogy olyan helyeket kell találni, ahol a gáz nem képes akár több ezer évig is elszivárogni. Erre tehát a legalkalmasabbak a kiürült földgáz mezők, illetve kőolajnyerő helyek. Ide ugyanis több száz millió tonna szén-dioxid férne el. Illetve más országokban a tenger alá kellene pumpálni, mert a talajban lévő sós víz oldja a szén-dioxidot, ezáltal a gázt a mélybe húzná és nem tudna felemelkedni.

Természetesen ez csak egy kis részét teszi ki a globális szén-dioxid probléma megoldásának, a nagyobb javulást a megújuló energiaforrások alkalmazásával, atomenergia felhasználásával, valamint az energiahatékonyság javításával -mind az előállításban, mind a felhasználásban- érhetjük el.