Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
A felhők sem segítenek rajtunk
A globális felmelegedésnek több oka is lehet. A tudósok folyton vitatkoznak a témáról, a kérdés az, létezik-e egyáltalán. Több érvet is felvonultattak ellene, de mellette is rengeteg eredmény szól. A felhőket azonban eddig még nem vizsgálták.

Andrew Dressler, a texasi A&M Egyetem professzora rájött arra, hogy a felhők nem hogy csökkentenék, hanem növelik a felmelegedés mértékét. A NASA Terra műholdján lévő, kifejezetten a föld és a felhők által kisugárzott energia mérésére alkalmas CERES műszer adatai alapján arra a következtetésre jutott, hogy egyre nagyobb energia gyülemlett fel a felhőkben az elmúlt néhány évtized során. A kutatáshoz felhasználta az Európai Középtávú Előrejelző Központ adatait, valamint a NASA egyéb kutatóprogramjait is.

Lényegében a huszonkettes csapdájáról van szó. Hiszen a folyamat során a növekvő hőmérséklet több hővel táplálja a felhőket, amelyekből a lehulló csapadék egyre melegebb folyadékként hull a földre, ezzel pedig nem igazán képes megfelelően hűteni, hiszen kis hőmennyiség kell az újra elpárologtatásukhoz. Így a Föld tovább melegszik, ráadásul több vizet párologtat, így a jövőben szárazabb időszakok következhetnek be, ha pedig esik, az özönvízszerű lesz.

Az éghajlati modellek természetesen már régóta jelezték, hogy a felhők valószínűleg tovább erősítik az állítólag ember okozta globális felmelegedést, ám eddig senkinek sem sikerült megfelelő számításokkal és mérésekkel alátámasztani a tényeket. A ScienceDaily honlapja arról számol be, hogy Dressler professzor kutatómunkája szinte tökéletesen modellezi a folyamatot, sajnos éppen az eddigi hiedelmekkel ellentétben. Ezidáig ugyanis a szakemberek úgy vélték, hogy a felhők lassítják a globális felmelegedés mértékét, hiszen megakadályozzák, hogy az üvegházhatást létrehozó gázok melegedéshez vezessenek, vagyis stabilizálják a helyzetet.

A kutatás eredményei azonban ennek a teljes ellentétét mutatják, hiszen a professzor számításai szerint az átlaghőmérséklet akár több Celsius fokkal is növekedhet ebben az évszázadban, ha az emberiség ebben az ütemben bocsátja ki környezetkárosító anyagait.