Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Asztroszeizmológia
Ismét magyar sikerekről számolhatunk be a csillagok fizikájának megismerése terén. A Kepler űrtávcső segítségével ugyanis egy olyan jelenséget sikerült megérteni, aminek kilétét már több mint egy évszázada rejtély fedi.

A Kepler űrtávcső segítségével az exobolygókon soha nem látott pontosságú megfigyeléseket végezhetnek a kutatók. A fényességmérések segítségével sikerült megfigyelniük a változócsillagok egyik csoportját, mégpedig az RR Lyrae -t. Ezen csillagok nagyobb részénél bekövetkező fényváltozások oka nagyon jól ismert, ezért is használják őket kozmikus távolságok meghatározásához. Egy másik részüknél azonban a fényváltozás periódusa hetekben, illetve akár hónapokban mérhető, ezt azonban a kutatók már egy évszázada ismerik és Blazsko-effektusnak hívják. Arra azonban, hogy mi okozza ezt, idáig még senki sem tudott rájönni.

A KASC több nemzetközi munkacsoportot is felállított a jelenség vizsgálatára, ebből pedig kettőnek a vezetését a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet csillagászaira bízta. Szabó Róbert tudományos munkatárs az egyik csoport vezetője lett, és kollégáival az RR Lyrae csillagok változásainak elméleti kutatására szakosodtak. A fiatal csillagász kutatócsoportja a Kepler-űrtávcső által felvett adatokat elemezve a Blazsko-effektust mutató RR Lyrae csillagok egy csoportjánál a fényesség maximumok nagyságának szembetűnő változását, az úgynevezett periódus-kettőződést mutatta ki. Ez a kettőződés a csillagászok számára már jól ismert jelenség, ám megjelenése ezeknél a csillagoknál teljesen váratlan volt.

Mivel a jelenség csak a Blazsko-effektust mutató csillagoknál jelentkezett, így nagy biztonsággal állíthatják, hogy a két jelenség összefügg, így az sokkal bonyolultabb és összetettebb annál, mint amire ez idáig gondoltak. Van tehát valami, amire eddig nem figyeltek fel, nem számoltak vele a jelenség vizsgálatakor. Az eredményt az is értékesebbé teszi, hogy a létrejöttét, illetve okait elméleti számításokkal is alátámasztották. Azt állítják, hogy a periódus-kettőződést magas szintű rezonancia okozza. Szabó szerint, ha sikerül megérteniük az effektust, akkor nem csak a távoli csillagok, de a Nap működését is sokkal jobban megérthetjük.

Az asztroszeizmológia, vagyis a csillagok rezgéseinek területén elért sikert tehát a soha nem látott pontossággal rendelkező Kepler űrtávcső segítségével vitték véghez. A földrengésekből is tudunk következtetni a Föld belsejében végbemenő folyamatokra, így a csillagokban kialakuló rezgések is működésükre utalnak. Mindemellett ezekkel a vizsgálatokkal sokkal pontosabban tudunk majd következtetni galaxisunk kialakulásának történetére.