Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Konferencia, rendezvény, díjak
Konferencia, rendezvény, díjak
Díjazott csillagászunk
Magyar csillagász kapta az Amerikai Asztronómiai Társaság rangos kitüntetését, az idei Newton Lacy Pierce díjat. Bakos Gáspárt a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Intézet kutatóját érte ez a megtiszteltetés.

A Newton Lacy Pierce díjat 1974 óta az Amerikai Asztronómiai Társaság ítéli oda minden évben egy olyan, harminchat év alatti csillagásznak, aki a díjat megelőző öt évben kiemelkedő eredményeket ért el klasszikus megfigyelési módszerekkel a megfigyelő csillagászat terén, a világűr objektumairól érkező sugárzás megfigyelésével és elemzésével.

Az idei díjazott, Bakos Gáspár a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Intézet kutatója lett, akinek a nevéhez köthető a Magyar Automatikus Távcsőhálózat, vagyis a HATNet (Hungarian made Automated Telescope Network) megalkotása -olvasható a Magyar Csillagászati Társaság honlapján. A HATNet lényege abban rejtőzik, hogy a csillagokat képes folyamatosan az ellenőrzése alatt tartani. Ez úgy lehetséges, hogy a világ különböző pontjain tizenegy centiméteres átmérőjű távcsöveket helyeztek el, így valamelyiknél mindig sötét van, és meg tudja figyelni az adott égitestet. Természetesen ezek össze vannak kötve, vagyis állandó képet kaphatunk az adott csillagról. Sőt, képesek lehetünk egyes kis tranzitokat, azaz bolygófedéseket is megfigyelni.

Ma már száznál is több exobolygóról tudunk, melynek huszonöt százalékát a HATNet segítségével fedezték fel. Ez azért volt lehetséges, mert az állandó megfigyelés alatt álló, távolabbi napokat néha eltakarják a körülöttük keringő bolygók, melyek miatt csökken a csillag fényessége, vagyis következtetni lehet arra, hogy ott bolygók keringenek.

Kissé furcsán hangzik, de a fedési paraméterek alapján meg lehet határozni a bolygó sugarát, így már tömegét is, a közepes sűrűség kiszámítása után pedig már meg tudják mondani a kutatók, hogy vajon milyen felépítésű is lehet az a bolygó. A HATNet által felfedezett bolygók tömege a Neptunuszétól egészen a hétszeres Jupiter tömegig terjed.