Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Napkő
A vikingek rettentő jó hajósok voltak, sőt egyes tények azt igazolják, hogy ár Kolumbusz előtt Amerikában jártak. Azonban nekik még nem volt iránytűjük, akkor pedig hogyan navigáltak?

A kérdésre a válasz nagyon egyszerűnek tűnhet, hiszen a Nap és a csillagok állásából könnyedén meg lehet határozni a helyzetünket. De mi volt akkor, amikor az égitesteket felhőtakaró borította? A tudósok azt mondják, hogy ilyenkor a hajósok „napkövekkel" navigáltak.

Többen szkeptikusok a feltevéssel szemben, hiszen azt mondják, hogy nagyon pontatlan lenne a „kövek" segítségével a Nap helyzetének meghatározása. A vikingek napórák segítségével navigáltak, ám felhős napokon ezt nem igazán tehették meg. Az északi irányt azonban valahogyan meg kellett határozniuk, és sokak szerint a napkő ebben lehetett segítségükre. A megoldást 1967-ben Thorkild Ramskou, dán régész vetette fel, aki szerint a kövek segítségével a hatvanegyedik szélességi körön hajóztak a vikingek, s közben tisztában voltak az égtájak irányával is. Először nem hittek neki, ám később tettekkel is igazolták, hogy van valami az állításban, és a napkő valóban navigációs eszközként szolgálhatott.

A napkő egyébként egy kalcithoz hasonló, áttetsző kristály, amely természetes polaroid szűrőként viselkedik, vagyis a fotonok csak az egyik síkon tudnak rezegni -írja az sg. A navigálás pedig azon alapult, hogy a levegő is polarizálja a fényt, mégpedig körök formájában, amiknek középpontja a Nap. Amikor a kristályt az ég felé emeljük és megforgatjuk, láthatjuk, hogy az fényesedik, majd halványodik attól függően, hogy a kristály iránya mikor egyezik meg a levegő polarizációs gyűrűinek irányával. Ha a kettő összhangba kerül, akkor lesz a legfényesebb a kristály, és ekkor néz a Nap felé. A kalibráláshoz nem kell mást tenni, mint egy felhőmentes pont felé fordítani és forgatni. A felhős ég két különböző pontjának vizsgálatából már meg lehet határozni a Nap helyzetét, mégpedig elég pontosan. Ha pedig a napóra fölé helyezték, egy megfelelő pozícióban tartott fáklyával már meg is volt az árnyék.

A tudósok egy része azonban még mindig azt állítja, hogy kevés a felhőkön átszűrődő polarizált fény az irány megállapításához. Dr. Horváth Gábor, az ELTE docense kollégáival együtt utánajártak, hogy valóban működhetett-e a dolog. Először hazánkban, majd Finnországban, később pedig az Északi-sarkkörön tesztelték a szerkezetet. Egy modern polariméterrel megmérték a polarizáció szögét, így megállapították, hogy a polarizáció valóban észlelhető ködös és felhős körülmények között is. Bár teljesen felhős körülmények esetén, amikor egyáltalán nincsenek tiszta foltok az égen, akkor már nehézkes a kő segítségével a helyzet meghatározás, de azért nem lehetetlen. Az északi sarkvidéken felhős ég esetén a polarizációs mintázat teljesen megegyezik a tiszta égbolt mintáival, azonban nem elég erős, hogy az egy kristállyal észlelhető legyen.

Sokan még most sem hisznek a napkövekben, hiszen azt állítják, hogy kevés a polarizált fény felhős időben. Most már csak demonstrálni kell, hogy valóban működnek, és akkor megdönthetetlen bizonyítékaink lesznek afelől, hogy a vikingek a napkővel navigálni tudtak.