Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Építészet
Építészet
Mérnöki látványosságok
Értékeink megőrzése az utókor számára nagyon fontos feladat. Nem az számít, hogy mekkora a gyakorlati haszna, hanem a történelmi ereje. Hiszen ma már alig látni szerte az országban vízimalmokat.

A győri Reflex Környezetvédő Egyesület már korábban felfedezett magának egy kis falut, amely a Bakonyban fekszik, festői környezetben. Pápateszér valóban országunk egyik ritka gyöngyszeme, hiszen annak idején ezen a környéken működött a legtöbb vízimalom. A falucskán három patak is átcsörgedezik, mégpedig a Bánya-ér, a Körtvély, valamint a Szakács-ér. A faluban és környékén fejlett malomrendszer működött a múlt század elején, és a Kisalföldön termesztet gabonát hordták ide őröltetni. A molnármesterek felduzzasztották a patakokat, így kisebb malomtavak alakultak ki. A medret folyamatosan karbantartották, így a malmok folyamatosan üzemeltek, megélhetést biztosítva a helybelieknek több évszázadon át. A malmokat a második világháború után államosították, és onnan kezdve már csak romlott az állaguk.

Az egyesület miután felfedezte a falut, erdei iskolát nyitott. Ekkor látták meg a vízimalmokat is, így elhatározták, hogy megmentik azokat az enyészettől. Felkértek egy építészmérnököt, hogy tervezze újjá a malmokat. Az egyik terve már el is készült, a teljes rekonstrukció, vagyis az épület és a hozzá tartozó gépek működőképessé tétele mintegy ötvenmillió forintot emészt fel. Az egyesület ezt az összeget természetesen Európai Uniós támogatással, valamint a Magyar Turizmus Zrt. segítségével kívánja előteremteni.

Az építészmérnök szerint a pénz megszerzésére minden esély megvan, hiszen a malomrendszer Európában is egyedülállónak számít, ráadásul Magyarország turisztikai vonzerejét erősítheti. Annak idején több tízezer, a legkülönbözőbb hajtással működő (víz, szél, ló) malom létezett szerte az országban, hiszen az agrártevékenységhez kapcsolódóan szükség volt rájuk -írja a zöldtech. Ráadásul a molnármestereket nagy tekintély övezte, hiszen értettek a gépekhez, a víz befogásához, valamint a mezőgazdasághoz is. A malmokat pedig valamiféle misztikus légkör övezte, talán még a templomokénál is nagyobb volt a népszerűségük. A szökevények is a falaik között találhattak oltalmat, a csendőrség is tiszteletben tartotta a helyet. Mindezért a hazai idegenforgalomban kiemelt szerephez juthatnak ezek az épületek.

A düledező, romos vízimalomrendszer feltámasztása akár modellként is szolgálhat Európa számára, hiszen a huszonöt egységből álló malomrendszer hazánk egyik legkedveltebb látványosságává válhat. A Bakonyban több, romos vízimalom is található, amely nem az államosításnak, hanem a bányászatnak köszönhetően ment tönkre, hiszen a külszíni fejtés miatt a patakok vízellátása megszűnt.