Az utóbbi években egyre több természeti katasztrófákkal találkozhattunk. Volt itt árvíz, földrengés, cunami, vulkánkitörés és persze viharok is. Az Orosz Tudományos Akadémia egyik geofizikus tagja szerint azonban semmi különleges sincs ezekben a jelenségekben, hiszen ötven-száz évente periodikusan ismétlődnek.
Bolygónkon két hatalmas, központi földrengés-zóna helyezkedik el, az egyik Dél-Amerika alatt, a másik pedig Indonézia és Japán közelében. Ez mindig is így volt, és valószínűleg így is lesz -legalábbis a tudós ezt állítja. Ezeken a helyeken a föld alatt nagy mélységekben a folyékony rétegek elnyelik a kéreglemezeket, ám ez éves szinten csak néhány centimétert jelent. Ám amikor ez a folyamat hirtelen felgyorsul, akkor földrengések jönnek létre.
Egyes tudósok azt állítják, hogy 1,8 mikroszekundummal rövidült meg a Föld forgási ideje, mivel a tengely tizenhét centiméterrel elmozdult. Az orosz geofizikus azonban azt mondja, hogy a tengely változásaira csak a világűrben bekövetkező globális események lehetnének hatással, vagyis a Föld tengelye a helyén maradt. A földrengések a geometriai tengelyre, vagy annak szögére lehetnek csak hatással, így talán a helyénvalóbb lenne azt mondani, hogy a Föld tömege mozdult el. A tizenhét centiméter nagyon kicsi, hiszen szögben alig mérhető.
Sokkal nagyobb problémát jelenthet az, hogy a Honsu sziget két méterrel elmozdult, ugyanis ennek hatására a tőle néhány száz kilométerre fekvő vulkánok könnyedén kitörhetnek. Földrengéseket is okozhat, ám ezeknek epicentruma nem Japán alatt lesz, hanem akár Korea vagy Kamcsatka alatt. Így a japánoknak most jut egy kis idejük a kigyulladt atomreaktorukkal foglalkozni, ugyanis az globálisan is hatalmas veszélyt jelenthet.