Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Veszélybe került a norvég áramellátás
Problémák vannak Európa egyik legzöldebb országában, ugyanis kevés csapadék hull, és nagy hidegek vannak. Norvégia áramszolgáltatásának ugyanis szinte teljes egészét a vízierőművek adják, ám a tározók vízszintje veszélyesen lecsökkent.

Egyre nagyobb az esély rá, hogy az észak-európai ország elektromos ellátásában fennakadások lehetnek. A norvégok ugyanis országuk villamos energia ellátásának szinte száz százalékát a vízre tették fel, így ha a tározókban lévő szint a kritikus alá csökken, akkor már csak a külföldről behozott energiára támaszkodhatnak. Azonban az importált villamos áramellátásban nem lehetnek fennakadások, mert akkor az ország nagy része áram nélkül maradna.

A norvég vízerőforrás és energiaügyi hivatal vezetője szerint sajnos nagy rá az esély, hogy saját forrásból nem fogják tudni fenntartani az energiatermelési szintet. A víztározók jelenlegi szintje a normál szintnek az egyötödén áll, amikor az év ezen szakában a negyvenöt százalék a megszokott érték. Ez annak köszönhető, hogy mostanság egyre kevesebb a csapadék, a telek pedig egyre hosszabbak és hidegebbek. Nem csak a természet okolható, hiszen problémát okoz az is, hogy az egyre növekvő kereslethez nem párosultak újabb energiaellátási beruházások.

Az elektromos hálózat üzemeltetője szerint akár ötödével is kell majd korlátozni a nagyfogyasztók energiafelhasználását. Már most több gázfelhasználó szünetelteti a működését, és a legnagyobb norvég alumíniumgyártó, a Norsk Hydrot is a bezárás fenyegeti.
Sajnos azonban nem csak Norvégiában ilyen siralmas a helyzet, hiszen Svédország is hasonló cipőben jár. Ott a sokévi, harmincöt százalékos átlagnál húsz százalékkal alacsonyabb a tartalékok szintje.

A legutóbbi nehéz helyzet 2003-ban volt, amikor annyira alacsonyra süllyedt a vízerőműveket működtető tározók szintje, hogy három évbe telt, mire teljesen feltöltötték azokat. A május lehet a legkritikusabb hónap, ugyanis akkor jön a hóolvadás a hegyekben. Ha esős és enyhe idő lesz, akkor nem fog lecsökkenni a vízszint, ám ha a felmelegedés néhány hetet csúszik, akkor már komoly problémák elé néz az északi állam.