Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Inkább stresszeljünk, mint ismételjünk
A Bristoli Egyetem munkatársai szerint stresszhelyzetben lényegesen jobban jegyzünk meg dolgokat. A kutatások egyértelműen kimutatták, hogy az idegi feszültség hatására szervezetünkben olyan hormonok termelődnek, melyek segítségével hatékonyabban tárolhatjuk el az emlékeket.

A stresszhelyzet elősegíti azon hormonok termelődését, melyek felelősek a felfokozott izgalmi állapotért. Az adrenalin, valamint a kortizol ugyanis képes felerősíteni azokat a folyamatokat, melyek úgynevezett epigenetikus változásokat hoznak létre. Ezek olyan modifikációk, melyek a DNS génláncolatot nem érintik, tehát nem örökölhetők, ám hatására az agysejtek működése teljes mértékben megváltozik, így az adott emlékek jobban rögzülnek.

Az egyetem professzora szerint a neuronokban bekövetkezett változások miatt van az is, hogy a kellemetlen emlékeket sokkal intenzívebben tudjuk felidézni, mint a szebbeket. Ez a jelenség egyébként nem véletlenszerű, hiszen az evolúció során ez segítette az embereket a túlélésben.
A stressz miatt ugyanis biológiai szempontból kiemelkedően fontos, hogy emlékezzünk arra a dologra, illetve helyzetre, amely fájdalmat okozott nekünk, vagy megijesztett bennünket.

A „küzdj vagy menekülj" reakció beindításához kortizolra és adrenalinra van szükség, hiszen ez segítheti elő a túlélést. Stresszhelyzetben ugyanis a hormonok bekerülnek a véráramba megemelve ezzel a vércukor szintet, ami energiát ad az embernek, hiszen hirtelen felgyorsul az anyagcsere. Ennek hatására agyi változások is végbemennek, vagyis a későbbiekben emlékezni fogunk arra, hogy hogyan kerüljük el a veszélyes szituációt, illetve arra, hogy a helyzet fájdalommal is járhat.

Mesterségesen azonban nem szabad beindítani a reakciót például a jobb és gyorsabb tanulás érdekében, ugyanis az ember túlhajszolttá válhat, ami miatt már nem lesz képes befogadni több információt.

A mondás tehát megdőlni látszik, hiszen hormonokra van szükség a tudáshoz, nem pedig ismétlésre.