Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Oxigénmolekulák a világűrben
A világegyetem méreténél fogva kifürkészhetetlen. Az emberek mégis megpróbálják a lehetetlent és folyvást kutatják az élethez szükséges elemeket. Most elsőként sikerült oxigénmolekulákat kimutatni a világűrben.

Az Európai Űrügynökség (ESA) az infravörös tartományban működő Herschel csillagászati műholdja megkérdőjelezhetetlenül oxigénmolekulákat talált a világűrben. Ugyan oxigénatomokat már találtak a világűrben a nagyobb csillagok körül, ám két összekapcsolódott atomot, azaz molekulát csak most sikerült felfedezni.

Négy évvel ezelőtt egyszer már felröppent a hír, hogy a svéd Odin teleszkóppal érzékeltek hasonlót, ám ezt bebizonyítani akkoriban senkinek sem sikerült. Most azonban alá tudták támasztani azt az észlelést, mely szerint az 1500 fényévnyire lévő Orion-köd csillagképző régiójában igenis van oxigénmolekula. Az élethez szükséges anyagot 1770 óta ismerjük, és légkörünk huszonegy százalékát alkotja.

A kutatók úgy vélik, hogy az oxigénmolekulák az apró porszemeket körülvevő jégben rejtőzködnek, ám a csillagok fénye a jeget megolvasztotta, és az így keletkezett vízből szabadultak fel. A kutatók egyelőre nem sejtik, hogy mi lehet a különlegesség a felfedezett régióban, ugyanis csak kis számú oxigénmolekulával állunk szemben. Az oxigén elméletileg a harmadik leggyakrabban előforduló elem a világegyetemben, így a feltevések szerint rengetegnek kellene lenni belőle. A mostani felfedezés annyira kis arányú jelenlétet mutat, hogy nagyjából minden egymilliomodik hidrogénmolekulára jut egyetlen oxigénmolekula.

Bár még rengeteg a megválaszolatlan kérdés és a világűr megszámlálhatatlan titkot rejt, a felfedezés akkor is egyedülálló és korszakalkotó, hiszen egyértelműen sikerült bizonyítani, hogy az élethez szükséges egyik alkotóelem szintén jelen van a világegyetem más tájain is.