Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
De hová tesszük?
A jelenlegi szén-dioxid szűrő eljárások kifejezetten drágák magas energiahatékonyságuk és alacsony hatásfokuk miatt. Amerikai kutatók azonban egy újfajta módszert dolgoztak ki, mely lényegesen hatékonyabb elven működik.


A Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársai teljesen egyedi megoldást dolgoztak ki a szén-dioxid szűrését illetően. Segítségével könnyedén szabályozható lenne a kibocsátás, amivel lassítani lehetne az üvegházhatás erősebbé válását.

A szén-dioxid gáz megkötésére a tudósok a polietilénimin molekulát használták fel. Már legalább tíz éve tudják, hogy ez a molekula könnyedén kiszűri az üvegházhatású gázt a levegőből. Eddig azonban nem igazán alkalmazták, ugyanis szerkezete különösen sérülékeny, ezért valamilyen felületbe kell beágyazni ahhoz, hogy alkalmazható legyen. Ilyen segédanyagok voltak eddig a szilícium alapú nanostruktúrák, illetve az erősebb műanyagok is.

A kutatócsoport azonban másfelé vette az irányt, ők a kvarclisztet alkalmazták. Ez nagyon finom szemcséjű, nagytisztaságú szilícium-dioxid, melyet kvarchomokból állítanak elő teljesen egyszerű eljárással. Mivel a szemcsék elágazó szerkezetűek, így tömegéhez képest nagyon nagy felülettel rendelkezik. Ha ezt az anyagot polietiléniminnel vonjuk be, kimagasló szén-dioxid elnyelési képességgel bíró anyagot kapunk eredményül.

Az ezen módszerrel készített szűrőbetét, mely három gramm adszorbenst tartalmazott, a légkörinél magasabb szén-dioxid koncentrációt is képes volt hatástalanítani 335 ml/min légsebesség áramlásnál.

A folyamat azonban visszafordítható, így a megtelt szűrőből újra kinyerhetjük a tiszta szén-dioxidot, ha nyolcvanöt Celsius fokra hevítjük, vagy vákuumba tesszük. Amint a gáz távozott, a rendszer újra felhasználható szűrésre mégpedig úgy, hogy közben hatásfoka mit sem romlott.
A szűrőt tengeralattjárókon, kémények kürtőiben, illetve gépjárműveken lehetne alkalmazni, így a légkörbe jutó gáz nagy részét ártalmatlanítani lehetne.

De vajon mit kezdünk a tárolt szén-dioxiddal?