Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Ötlet az élet vizsgálatára
Teljesen új módszert teszteltek tudósok az élet kimutatása érdekében; polarizált fényt vizsgáltak, mely a Holdról verődött vissza. A fényben a vizet, a fákat és a felhőket is sikerült kimutatniuk.


A távoli bolygók vizsgálatát megkönnyítheti az az új módszer, mely szerint a bolygóról visszaverődő polarizált fényt vizsgálva kiszűrhetjük az égitesten esetleg jelen lévő élőlények, szerves anyagok képét.

A más naprendszerekben lévő bolygók fénye gyakorlatilag elenyészik csillaguk fénye mellett, így nem is igazán vizsgálhatók a jelenlegi módszerekkel. Kutatók azonban rájöttek, hogy egészen más a helyzet a polarizált fény esetében. Egy exobolygóról visszavert fény minden esetben polarizált, hiszen különböző életformák és anyagok különbözőképpen nyelik el a sugarakat, míg a csillagokról származó fény nem polarizált.

A hozzánk legközelebbi bolygóról, a Holdról visszaverődő földfényt elemezték, mely lényegében olyan információkkal szolgál, mintha a Holdról néznénk saját égitestünket. Ezt a fényt jól ismerjük, ez az a szürke színű sugárzás, mely a napsugárzás egy részét képezi és Földünkről a Holdra, onnan pedig ismét visszaverődik.

A chilei obszervatórium munkatársai a FORS2 jelű detektorral vizsgálták a fényeket, melyek a VLT távcsövekhez voltak rögzítve. A Föld teljes korongjáról visszavert fényt egészben vizsgálták nagyrészt az 550 nm-es hullámhosszon. A mérések során megállapították, hogy a Földön felhők vannak, nagy részét pedig víz fedi. Mérések utaltak a növényzet jelenlétére is.

A rendszer érzékenysége kiváló, ugyanis már tíz százalékos növényborítottságot is kimutat. A módszer további finomításával akár a légkör, a bolygón lévő élőlények, vagy akár a felhők magassága is megállapítható lesz.