Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
A medúzák réme
A medúzák érdekes élőlények, főleg ami a mozgásukat illeti. Ez a kutatók figyelmét is felkeltette, így nem lehet véletlen, hogy éppen egy medúzaszerű robotot alkottak meg Amerikában. A kidolgozás még kezdeti stádiumban van.


Amerikai mérnökök olyan medúzarobotot fejlesztettek ki, amely hidrogénnel működik. A Robojelly névre keresztelt gép ugyan még további fejlesztésre szorul, ám később víz alatti mentőműveletekben alkalmazhatják.
A kutatás vezetője elmondta, hogy a medúza mozgását vették alapul a robot tervezésekor.

A világon valószínűleg ez az első olyan találmány, amely a mozgásához külső közegből nyeri a hidrogént. A medúzák úgy képesek mozogni, hogy a lágy, leginkább egy ernyőre hasonlító harangjukban lévő izmaikat összezárják, amelyek így a harangot is bezárják, vagyis kipréselik közüle a vizet. Az izmok ezután ismét ellazulnak és ezzel a harang visszanyeri eredeti alakját. Ezt a mozgást nagyon nehéz volt lemásolni, ám a mai csúcstechnikának köszönhetően sikerült.

A medúzarobot olyan ötvözetekből készült, melyek a külső hatás elmúlta után képesek visszanyerni eredeti alakjukat, vagyis kellőképpen rugalmasak a mozgás lemásolásához. Ezeket az ötvözeteket szén nanocsövekbe burkolták be, majd platinaporral vonták be.

A Robojelly saját környezetéből képes előállítani az üzemanyagát. A vízben lévő hidrogén és oxigén a katalizátorként viselkedő platina hatására hőt termel a szerkezetben, amit azután a gép izmait hajtja meg. A hatás kicsit hasonlít a régebbi járművekben használt bimetall effektusra, mely szerint hő hatására a fém meghajlott, majd az áram megszűnése után visszanyerte eredeti alakját.

A robot tehát működik, ám még rengeteg vizsgálatnak kell alávetni ahhoz, hogy éles mentési akciókban bevethessék. A tervezők azt remélik, hogy a későbbiekben sem fog kelleni egyéb, kisegítő energiaforrás. Ha sikerül a most még egyszerre mozgó nyolc harangszegmenset külön is mozgatni, az komoly áttörést jelentene, hiszen a robot irányítását is megoldaná.