Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Mesterségesen sem működik
A globális felmelegedést a legkülönfélébb eszközökkel könnyedén lehetne csökkenteni. A geo-engineering éppen ezeket a lehetőségeket veszi számba, azonban egyelőre problémákkal küszködve. A beavatkozás ugyanis komoly aszályokhoz vezethet.


Az egyik európai kutatócsoport a Max Planck Meteorológiai Intézet közreműködésével arra a következtetésre jutott, hogy bármely beavatkozás, ami a Föld hőmérsékletének csökkentésére irányul, egyben nagy veszélyeket is jelent.

A műszaki megoldások tárháza a globális felmelegedés csökkentésére és megállítására szinte határtalan, ám ezen ötletek közül csak néhány lehet életképes. Még ez a pár darab megoldás is komoly problémákat jelent a kutatóknak, ugyanis csökkentené a napfény mennyiségét. A légkörbe fújt lebegő anyagok, illetve a világűrben felállított hatalmas tükrök is jó megoldást jelenthetnének, azonban a napfény csökkentésével a csapadék mennyisége is lecsökkenne.

Számítások szerint Európában és Észak-Amerikában akár tizenöt százalékkal is szárazabbra válna az éghajlat az emberi beavatkozások miatt. Az Amazonas medencéjében ez a tendencia akár a húsz százalékot is elérheti, ami erőteljes csapadékmennyiség-kieséshez vezet. A különleges megoldások éppen ezért csak végszükség esetén jöhetnek szóba, hiszen az erőfeszítések több kárt okoznának, mint hasznot.

A kutatók szerint azért nehéz megjósolni a beavatkozás utáni következményeket, mert a klíma nem természetes úton jön létre és erre mindezidáig még nem volt példa. A jelenlegi időjárás modellekkel nem lehet megjeleníteni és kiszámolni a várható időjárást, így a módszereket nem lehet a hagyományos éghajlatvédelem helyettesítőjeként alkalmazni.

A kutatók már a negyedik klímamodellnél tartanak, melyben a szén-dioxid mértéke négyszerese az ipari forradalom előtti mennyiségnek. Mind a négy alkalommal addig csökkentették a napsugárzás mértékét, amíg az ellensúlyozta az üvegházhatású gáz általi felmelegedést. Az eredményeket összevetették az ipari forradalom előtti klímával és kiderült, hogy mind a négy esetben szárazabbá vált az éghajlat. A csapadék mennyisége átlagosan 4,8 százalékkal csökkent, az aszály pedig leginkább Eurázsia északi részét, valamint Észak- és Dél-Amerikát sújtotta.