A fejletlen, főként afrikai országokban rengetegen élnek villamos áram nélkül. Ha éppen be is van vezetve a faluba, akkor is nagyobb áramkimaradásokkal kell számolniuk. Mivel bankfiókok sincsenek a közelben, így pénzügyeiket szinte kizárólag mobiltelefonon intézhetik. Ehhez azonban megint csak villamos energiára volna szükség. Ezt a problémát kívánják megoldani azok a cégek, akik napelemes eszközöket kínálnak felhasználóiknak. Ezzel mindjárt megszűnhet az akár több napos sorban állás problémája, míg egy kisebb összegért feltölthetik telefonjuk akkumulátorát.
Kínai cégek már jelen is vannak a piacon és olyan termékekkel látják el a vásárlóikat, amelyek amellett, hogy olcsók, még kifejezetten praktikusnak is mondhatók. Nyolcvan dollárért ugyanis olyan napelemes berendezéshez juthatnak, amely a mobiltelefon feltöltésén kívül akár néhány wattos LED világítótesteket is működtethet, illetve egy kisebb méretű melegítő berendezést is.
A nyolcvan dolláros megvásárlási és a háromszáz dolláros felszerelési költség az afrikai családok részére komoly megterhelést jelent, ennek ellenére mégis terjed az „off grid", vagyis a hálózaton kívüli eszköz. Persze kaphatók kisebb és olcsóbb panelek is, ám ezek maximum a telefonok töltésére alkalmasak.
A napelemes eszközökkel akár komoly összegek is megspórolhatók mind az utazási, mind pedig a világítási költségeken. Akinek ugyanis nagyobb méretű panelja van, annak nem kell vennie gyertyákat és petróleumot.
Sajnos a karitatív szervezetek többsége egyelőre nem ismeri fel ezen eszközök létjogosultságát, így inkább az elektromos hálózat kiterjesztését támogatják annak ellenére, hogy felmérések szerint sok helyen kivitelezhetetlen az elektromos rendszer.