Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Cseppfolyós levegő, mint akkumulátor
A villamos energia tárolásáról már számtalan cikket olvashattunk, mégis mindig találunk olyan megoldásokat, melyek roppant egyszerűek és nem értjük, hogy ez eddig miért nem jutott az eszünkbe.


Peter Dearman a saját garázsában kísérletezte ki a cseppfolyós levegő ötletét, melyet most a brit mérnökök nagyban is megvalósítanak. A felesleges villamos áramot cseppfolyós levegőként tárolnák, melyet felengedve turbinákat hajtanának meg vele.

A szigetország gépészmérnöki intézete szerint a megoldás legalább olyan hatékony, mint az akkumulátorok vagy a hidrogén. Az elképzelések szerint a szélfarmokon nem megfelelő időpontban termelt villamos áram segítségével cseppfolyósítanák a levegőt, melyet azután az áramigény növekedésekor újra gázhalmazállapotúvá alakítanának, így azzal turbinákat, majd generátorokat hajtanának meg.

A szakemberek szerint ez a megoldás akár a hetven százalékos hatásfokot is elérheti.

A garázsban kifejlesztett megoldás ipari hasznosítására céget alapítottak, ami két éven keresztül tesztel, mégpedig Slough város hőerőműve közelében. A tesztüzem többek érdeklődését felkeltette, nem véletlen, hogy a projektet a brit kormányzat is támogatja.

Működése igen egyszerű, hiszen a szélfarmok felesleg energiájával kivonják a levegőből a vízpárát és a szén-dioxidot, hiszen e nélkül nem lehetne lehűteni azt. A folyamat során a nitrogén marad hátra, melyet azután mínusz 190 Celsius fokra hűtenek, ami ezen a hőmérsékleten cseppfolyósodik. Ezt hatalmas méretű vákuumtartályban tárolják. Amikor áramra van szükség, a levegőt ismét felmelegítik és turbinákat hajtanak meg vele. A felmelegítéshez a hőerőmű hulladék hőjét használják fel.

A következő adag hideg levegő lehűtésére már nem kellene annyi energia, mert a cseppfolyós levegőt felmelegítés előtt három darab kavicsokkal töltött tartályon áramoltatnák át, melyek ezzel lehűlnének és hőjüket a következő levegőmennyiségnek adnák át.

A szerkezet tehát nagyon egyszerű, így akár több évtizedet is kibír szemben az akkumulátorokkal, melyek hatásfoka nem sokkal magasabb, élettartamuk viszont lényegesen rövidebb.