Az új bioüzemanyag technológiák a cellulóz lebontásán alapuló üzemanyag gyártást helyezik középpontba, hiszen ez az egyik megoldása annak, hogy elkerüljék az élelmiszerválságot, vagyis az élelmiszeripari alapanyagokat kivegyék az etanol előállítás sorából. Egyre nagyobb visszhangot váltanak ki ugyanis azok a vélemények, melyek szerint a bioüzemanyag ipar által felfokozott kereslet ismét megemelheti a gabonaárakat, amely élelmezési problémákat okozhat.
Az Európai Bizottság nemrégiben olyan törvényjavaslatot készített, amely teljes egészében keresztülhúzná az EU korábban 2020-ig meghirdetett bioüzemanyag politikáját és teljes egészében megkövetelné a második generációs gyártási technológiák alkalmazását szerte Európában. Többen azonban felhívták a figyelmet arra, hogy a bizottság számításai hibásak és amennyiben elfogadnák a javaslatot, összességében emelkedne a közlekedési szektor kibocsátása.
Szakmai szereplők arra is felhívták a figyelmet, hogy a második generációs technológiák egyelőre nem üzemkészek, nem kiforrottak, így alkalmazhatóságuk időpontja bizonytalan. A bizottság döntésével így csak az etanol importja növekedne meg. A BP azonban ennek ellenére sem fordít hátat a bioüzemanyagok kutatásának, továbbra is fenntartja érdekeltségeit ezen a téren, miközben kész termelési licenszeket értékesíteni.