Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Csak lassíthatjuk
Brit kutatók most első ízben vizsgálták meg átfogó módon az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével járó jótékony folyamatokat. Szerintük szigorú megszorításokkal tartható lenne a meghatározott klímacél.


A globális felmelegedés növekedési szintjének lassulása elérhetővé válna abban az esetben, ha az országok a gázkibocsátás erőteljesebb visszafogása mellett tennék le voksukat. Ezzel 2100-ig két Celsius fok alatt maradhatna az átlaghőmérséklet növekedés.

Amennyiben a kitűzött célok megvalósulnának, a globális klímaváltozás káros következményeinek negyven-hatvan százaléka elkerülhető volna és ezzel a legpusztítóbb hatásokat is el lehetne kerülni az évszázad végéig.
Még 2010 elején tűzték ki a világ államai azt a célt, hogy a felmelegedést két Celsius fok alatt kell tartani 2100-ig. A legújabb adatok szerint azonban akkora mértékű a gázkibocsátás, hogy négy Celsius fok, vagy annál is magasabb értékű lehet a változás. A mérések alapján a Világbank nemrégiben felhívta a figyelmet, hogy ha nem teszünk valamit a kibocsátás csökkentés érdekében, akkor a most még szélsőségesnek számító időjárási viszonyok hamarosan megszokottá válnak, ennek pedig beláthatatlan következményei lehetnek a mezőgazdasági termelésre, illetve a tengerszint emelkedésére, ezáltal pedig az emberiség jövőjére.

Brit kutatóintézetek folyamatosan vizsgálják, hogy miként befolyásolja éghajlatunkat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. Szerintük a legszigorúbb változat esetén 2016-ban tetőzne a kibocsátás, onnantól pedig évi öt százalékkal csökkenne. Ha tehát tartani tudnánk a két Celsius fokos emelkedést, akkor akár hatvan százalékkal is csökkenthető lennének a romboló hatások és a tengerszint is csak harminc centiméterrel emelkedne meg a jelenleg becsült ötvenöt centiméter helyett.

A kutatók szerint a globális felmelegedést és a klímaváltozás hatásait ugyan már nem lehet pusztán a gázkibocsátás csökkentésével elkerülni, ám lelassításával időt lehet nyerni a megváltozott klímával szemben ellenállóbb épületek, közlekedési rendszerek és agrártermékek kifejlesztéséhez.