Közélet
Blokkolás-gátlók
Az Energia Klub és a Greenpeace tiltakozik a mohi atomerőmű új blokkjai ellen
Az Energia Klub és a Greenpeace szerint a mohi atomerőmű két új reaktorának biztonsági szintje elavult. Véleményük szerint a legsúlyosabb hiányosság, hogy a reaktoroknak nincs védőburka (olyan, ma már minden új atomerőműnél kötelező), s amely meg tudná akadályozni a radioaktív anyagok környezetbe jutását egy katasztrófa vagy egy terrorakció esetén. Az előző sanszos, hiszen az erőmű egy szeizmikus törésvonalon fekszik, állítják.
Az Energia Klub és a Greenpeace tiltakozik a mohi atomerőmű új blokkjai ellen
Az Országos Atomenergia Hivatalban (OAH) nem tartanak Mohitól, mely lényegében ekvivalens a paksi atomerőművel. Védőburok egyiken sincs, de a hermetikusan zárt tér és a lokalizációs rendszer az EU szerint egyenértékű védelmet jelent.
A Mohi atomerőmű építése 1981-ben kezdődött, de a 3-as és 4-es blokkok építése 1992-ben megszakadt. A beruházást most tervezik folytatni. A 440 MW teljesítményű hármas és négyes blokkot a tervek szerint 2012-ben indítják. Ha a két újabb blokkot a korábbi kettő szintjén építik meg, akkor Rónaky József OAH főigazgató szerint hazánkat nem fenyegeti veszély.
Mivel az erőmű az országhatártól 37 (Budapesttől körül-belül 85) kilométerre fekszik, és az uralkodó szélirány is felénk fújná egy baleset ártalmas szennyeit, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hivatalosan jelezte Szlovákiának részvételi szándékát a nemzetközi környezeti hatásvizsgálatban. A minisztérium a határon átterjedő környezeti hatásokról szóló Espoo-i Egyezmény alapján részletes tájékoztatást kért a szlovák féltől többek között arról, hogy az erőmű hogyan felel meg korunk nukleáris biztonsági követelményeinek.
A szlovákiai atomerőmű tervezett bővítésével kapcsolatban 10 település polgármestere és 6 civil szervezet is tett észrevételt. A Te véleményed?